Ariana DeBose Oscar sariduna, Urrezko Globoa eta Anya Taylor-Joy SAG irabazlea eta aspaldiko pertsonaia aktorea Marco Rodriguez aktore latinoetako batzuk dira gaur Zinema Arte eta Zientzien Akademiak bere kideetara gonbidatu dituen 397 artista eta zuzendarien artean. 71 Oscar® hautagai daude zerrendan, 15 irabazle barne.
Kideen hautaketa lanbide-kualifikazioetan oinarritzen dela azpimarratzen badu ere, Akademiak ordezkaritza, inklusioa eta ekitatearen aldeko konpromisoa berretsi zuen etengabeko lehentasun gisa, bere txostenean adierazitakoaren arabera. Academy Aperture 2025 Ekimen.
2022ko klasea % 44 emakumeak dira, % 37 gutxietsita dauden komunitate etniko eta arrazakoak eta % 50 Estatu Batuetatik kanpoko 53 herrialde eta lurraldetakoak dira. Jaitsiera txiki bat da 2021eko gonbidapenekin alderatuta, % 46 emakumeak, % 39 gutxietsitako komunitate etniko eta arrazakoak eta % 53 nazioarteko Amerikako Estatu Batuetatik kanpoko 49 herrialdetakoak.
DeBosek bigarren mailako aktore onenaren Oscar saria jaso du aurten bere antzezlanagatik West Side Story, Rita Morenok 1962an paper zehatzagatik irabazi zuen sari bera. Taylor-Joy-k, bere aita Argentinakoa den, partzialki hazi zen bertan, ospea lortu zuen Netflix-en egindako lanagatik. Erreginaren Gambit. Azkenaldian, protagonista izan zen Iparraldeko gizona, 2022ko apirilean kaleratu zen. Rodriguezek 40 urte baino gehiagoko ibilbide luzea egin du zineman eta telebistan.
Gonbidatutako beste artista latino batzuen artean, Tony Saria irabazi zuen Olga Merediz aktorea, zinemako eta telebistako aktorea, Broadwayko "abuela"-ren papera errepikatu zuen filmaren egokitzapenean. Altuetan eta Robin de Jesús (tick, tick...BOOM!, The Boys in the Band).
Hona hemen 2022ko gonbidatuen zerrenda osoa:
Aktoreak
Funke Akindele - "Omo Ghetto: The Saga", "Jenifa"
Caitríona Balfe - "Belfast", "Ford v Ferrari"
Reed Birney - "Meza", "Aldaketa"
Jessie Buckley - "The Lost Daughter", "I'm Thinking to Ending Things"
Lori Tan Chinn - "Turning Red", "Glengarry Glen Ross"
Daniel K. Daniel - "Iheslaria", "Soldadu baten istorioa"
Ariana DeBose - "West Side Story", "The Prom"
Robin de Jesús - "tick, tick... BOOM!", "The Boys in the Band"
Jamie Dornan - "Belfast", "Barb & Star Go to Vista Del Mar"
Michael Greyeyes - "Wild Indian", "Woman Walks Ahead"
Gaby Hoffmann - "Hara," "Basatia"
Amir Jadidi - "Heroi bat", "Izerdi hotza"
Kajol - "Nire izena Khan da", "Kabhi Khushi Kabhie Gham..."
Troy Kotsur - "CODA", "23 zenbakia"
Vincent Lindon - "Titane", "Gizon baten neurria"
BarBara Luna - "The Concrete Jungle", "Five Weeks in a Balloon"
Aïssa Maïga - "Haizea aprobetxatzen zuen mutikoa", "Udarte Indigo"
Selton Mello - "My Hindu Friend", "Trash"
Olga Merediz - "Altueran", "Adrift"
Sandra Kwan Yue Ng - "Ortzadarren oihartzunak", "Portland Street Blues"
Hidetoshi Nishijima - "Gida nire autoa", "Ebaki"
Rena Owen - "The Last Witch Hunter", "The Dead Lands"
Jesse Plemons - "The Power of the Dog", "Judas and the Black Messiah"
Sheryl Lee Ralph - "Sister Act 2: Back in the Habitat", "The Distinguished Gentleman"
Renate Reinsve - "Munduko pertsonarik txarrena", "Ongi etorri Norvegiara"
Marco Rodriguez – “El Chicano,” “Unspeakable”
Joanna Scanlan - "After Love", "Notes on a Scandal"
Kodi Smit-McPhee - "The Power of the Dog", "Let Me In"
Suriya - "Jai Bhim", "Soorarai Pottru"
Anya Taylor-Joy - "The Northman", "Last Night in Soho"
Casting Zuzendariak
Rich Delia - "King Richard", "The Disaster Artist"
Elodie Demey - "Happening", "Summer of 85"
Yngvill Kolset Haga - "Munduko pertsonarik txarrena", "One Night in Oslon"
Louise Kiely - "The Green Knight", "Sing Street"
Meagan Lewis - "Blast Beat", "Free State of Jones"
Karen Lindsay-Stewart - "Marie Antoinette", "Harry Potter eta Sorgin Harria"
Juliette Ménager - "A Bag of Marbles", "As Above/So Below"
Kate Ringsell - "Z hiri galdua", "Justice League"
Toby Whale - "Dunkirk", "The History Boys"
Cinematographers
Ava Berkofsky - "Zerua nonahi dago", "Free in Deed"
Josh Bleibtreu - "Dark Phoenix", "Shazam!"
Alice Brooks - "Altueretan", "tick, tick... BOOM!"
Daria D'Antonio - "Jainkoaren eskua", "Ricordi?"
Mike Eley - "The Duke", "Woman Walks Ahead"
Sturla Brandth Grøvlen - "The Innocents", "Another Round"
Ruben Impens – “Titane,” “Beautiful Boy”
Shabier Kirchner - "Aizkora txikia", "Zezena"
Martin Ruhe – “The Tender Bar,” “The Midnight Sky”
Kasper Tuxen - "Munduko pertsonarik txarrena", "Justiziako txirrindulariak"
Jantzi-diseinatzaileak
Joan Bergin - "Prestige", "Aitaren izenean"
Antonella Cannarozzi - "A Five Star Life", "I Am Love"
Andrea Flesch - "Midsommar", "Colette"
Lizzy Gardiner - "Hacksaw Ridge", "Priscillaren abenturak, basamortuko erregina"
Dorothée Guiraud - "Murder Party", "French Tech"
Suzie Harman - "David Copperfielden historia pertsonala", "Desagertzea"
Tatiana Hernández – “The Japon”, “Lope”
Louise Stjernsward - "Made in Italy", "The Mercy"
Elisabeth Tavernier - "Sotoko gizona", "Tanguy itzuli da"
Paul Tazewell - "West Side Story", "Harriet"
Mitchell Travers - "Tammy Fayeren begiak", "Hustlers"
zuzendariak
Newton Aduaka – “One Man’s Show,” “Ezra”
Andrew Ahn - "Fire Island", "Spa Night"
Bruno Villela Barreto - "Four Days in September", "The Kiss"
Mariano Barroso - "Inurriak ahoan", "Estasia"
Rolf de Heer - "Charlie's Country", "Bad Boy Bubby"
Jeferson Rodrigues de Rezende - "Maleren matxinada", "Bróder!"
Pawo Choyning Dorji* - "Lunana: Yak bat ikasgelan"
Egbe bedeinkatua - "Afrikako Mesias", "Iquo's Journal"
Briar Grace-Smith - "Lehengusuak", "Waru"
Reinaldo Marcus Green - "King Richard", "Monsters and Men"
Ryusuke Hamaguchi* - "Drive My Car", "Weel of Fortune and Fantasy"
Sian Harries Heder* - "CODA", "Tallulah"
Gil Kenan - "City of Ember", "Monster House"
Amanda Kernell - "Charter", "Sami Blood"
Mary Lambert - "The In Crowd", "Pet Sematary II"
Blackhorse Lowe - "Argiaren atzetik", "5. Mundua"
Nalin Pan - "Last Film Show", "Samsara"
Jonas Poher Rasmussen* - "Ihes", "Bill bila"
Isabel Sandoval – “Lingua Franca”, “Apparition”
Amy Seimetz - "She Dies Tomorrow", "Sun Don't Shine"
Rachel Talalay - "Haurtzain baten gida Munstroen Ehizarako", "Tank Girl"
Dokumentala
Julie Anderson - "God Is the Bigger Elvis", "Arthur Ashe: Citizen of the World"
Susan Bedusa - "Prozesioa", "Bisbee '17"
Opal H. Bennett - "A Broken House", "Águilas"
Shane Boris - "Stray", "The Edge of Democracy"
Joe Cephus Brewster - "American Promise", "Slaying Goliath"
Ellen Bruno - "Satya: Etsaien otoitz bat", "Samsara: Heriotza eta Berpizkundea Kanbodian"
Traci A. Curry - "Attica", "Boss: The Black Experience Business in"
Jason DaSilva - "When We Walk", "When I Walk"
Emílio Domingos - "Favela Is Fashion", "LAPA"
Sushmit Ghosh - "Suarekin idaztea", "Timbaktu"
Lyn Goldfarb - "Eddy's World", "Haurtxoekin eta pankartarekin: Emakumeen Larrialdi Brigadaren istorioa"
Susanne Guggenberger - "Blue Note Records: Beyond the Notes", "The Beekeeper and His Son"
Cristina Ibarra – “The Infiltrators”, “Las Marthas”
Oren Jacoby - "On Broadway", "Sister Rose's Passion"
Isaac Julien - "Derek", "Frantz Fanon: azal beltzaren maskara zuria"
Deborah Kaufman - "Company Town", "beltzak eta juduak"
Firouzeh Khosrovani - "Familia baten erradiografia", "Fest of Duty"
Jessica Kingdon - "Ascension", "Commodity City"
Mehret Mandefro - "Nola sentitzen da aske izatea", "Little White Lie"
Mary Manhardt - "Learning skateboarding in a Warzone (neska bat bazara)" "Racing Dreams"
Amanda McBaine - "Boys State", "The Overnighters"
Peter Jay Miller - "Crisis Hotline: Beteranoak Press 1", "Into the Arms of Strangers: Stories of the Kindertransport"
Elizabeth Mirzaei - "Three Songs for Benazir", "Laila at the Bridge"
Gulistan Mirzaei - "Three Songs for Benazir", "Laila at the Bridge"
Bob Moore - "Dope Is Death", "China Heavyweight"
Omar Mullick - "Oinatz", "Txori hauek ibiltzen dira"
Mohammed Ali Naqvi - "Insha'Allah Demokrazia", "Festedunen artean"
Sierra Pettengill - "Riotsville, AEB", "The Reagan Show"
Ben Proudfoot - "Saskibaloiaren erregina", "Kontzertu bat elkarrizketa bat da"
Jonas Poher Rasmussen* - "Ihes", "Bill bila"
Gabriel Rhodes - "Lehen olatua", "Denbora"
Lynne Sachs - "Aita bati buruzko filma", "Investigation of a Flame"
Brett Story - "Abuztu beroena", "Hamabi paisaietako kartzela"
Thorsten Thielow - "Lehen olatua", "Pete alkatea"
Rintu Thomas - "Writing with Fire", "Dilli"
Nathan Truesdell - "Ascension", "Balloonfest"
Jenni Wolfson - "Pray Away", "One Child Nation"
Jialing Zhang – “In the Same Breath,” “One Child Nation”
Exekutibo
Steve Asbell
Carole Baraton
Steven Bardwil
Jeff Blackburn
Liesl Copland
Kareem Daniel
Eva Diederix
Scott Fundazioak
Brenda Gilbert
Joshua Barnett Grode
Gene Yoonbum Kang
Jenny Marchick
Ori Joseph Marmur
Anna Marsh
Katherine Oliver
Joel Pearlman
Elizabeth Polk
Louie Provost
Amber Rasberry
Brian Robbins
Marc Schaberg
Ron Schwartz
Aditya Sood
Frederick Tsui
Dana Walden
Clifford Werber
Zinema Editoreak
Geraud Brisson - "CODA", "Dark Hearts"
Olivier Bugge Coutté - "Munduko pertsonarik txarrena", "Thelma"
Shannon Baker Davis - "Tune Johnsonen obituarioa", "Argazkia"
Billy Fox - "Dolemite Is My Name", "Hustle & Flow"
Myron Kerstein - "tick, tick... BOOM!", "Crazy Rich Asians"
Jeremy Milton - "Encanto", "Zootopia"
Úna Ní Dhonghaíle - "Belfast", "Stan & Ollie"
Heike Parplies - "Invisible Life", "Toni Erdmann"
Joshua L. Pearson - "Summer of Soul (... Edo, Iraultza ezin izan zenean telebistaz)" "Zer gertatu zen, Simone andereñoa?"
Peter Sciberras - "The Power of the Dog", "The King"
Aljernon Tunsil - "Attika", "The Black Panthers: Vanguard of the Revolution"
Azusa Yamazaki - "Drive My Car", "Asako I & II"
Makillaje-artistak eta ile-estilistak
Jacenda Burkett - "King Richard", "Concussion"
Nana Fischer - "Encounter", "Z-ren hiri galdua"
Sean Flanigan - "The Many Saints of Newark", "The Irishman"
Massimo Gattabrusi - "Loving Pablo", "Volver"
Stephanie Ingram - "Tammy Fayeren begiak", "It"
Anna Carin Lock - "House of Gucci", "Borg/McEnroe"
Heike Merker - "Matrix Resurrections", "Anonimoa"
Stacey Morris - "Coming 2 America", "Dolemite Is My Name"
Justin Raleigh - "Tammy Fayeren begiak", "Hildakoen armada"
Kerrie Smith - "Motherless Brooklyn", "John Wick"
Nadia Stacey - "Cruella", "Faboritoa"
Julia Vernon - "Cruella", "Maleficent"
Wakana Yoshihara - "Belfast", "Spencer"
Marketina eta Harreman Publikoak
Dana Archer
Debra Birnbaum
Tatiana Detlofson
Bethan Anna Dixon
Britta Gampper
Jane Gibbs
Sheri Goldberg
Jonathan Helfgot
Jessica Kolstad
Cortney Lawson
Vivek Mathur
George Nicholis
Stephanie Sarah Northen
Jodie Magid Oriol
Gina Pence
Stephanie Dee Phillips
Chrissy Quesada
Stuart Robertson
Jerry Rojas
Evelyn Santana
Sohini Sengupta
Michelle Slavich
James Verdesoto
Katrina Wan
Glen Erin Wyatt
Musika
Billie Eilish Baird O'Connell - "No Time to Die"
Amie Doherty - "Spirit Untamed", "The High Note"
Lili Haydn - "Biluztu, altxatu", "Broken Kingdom"
Leo Heiblum - "Maria Full of Grace", "Frida"
Natalie Holt - "Fever Dream", "Journey's End"
Nathan Johnson - "Nightmare Alley", "Knives Out"
Jacobo Lieberman - "Maria Full of Grace", "Frida"
Ariel Rose Marx - "Shiva Baby", "Rebel Hearts"
Hesham Nazih - "Gonbidatua", "Errege jaioa"
Finneas O'Connell - "No Time to Die"
Dan Romer - "Luca", "Hegoaldeko basapiztiak"
Nerida Tyson-Chew - "H zorionerako da", "Anacondas: odol orkidearen ehiza"
Ekoizleen
Mariela Besuievsky - "On Kixote hil zuen gizona", "Haien begietan sekretua"
Cale Boyter - "Dune", "Pacific Rim Uprising"
Chad Burris - "Collisions", "Drunktown's Finest"
Damon D'Oliveira - "The Grizzlies", "Love Come Down"
Luc Déry - "Gabrielle", "Monsieur Lazhar"
Michael Downey - "Elvis Walks Home", "Light Thereafter"
Yaël Fogiel - "Gerraren memoria", "Kosmosaren azken berriak"
Cristina Gallego – “Pasateko txoriak”, “Sugearen besarkada”
Laetitia Gonzales - "Plot 35", "Tournée"
Pauline Gygax - "Haizearekin", "Nire bizitza kalabazin gisa"
Margot Hand - "Passing", "Brittany Runs a Marathon"
Jojo Hui - "Better Days", "Dearest"
Eva Jakobsen - "Miss Viborg", "Godless"
Lucas Joaquin - "Mayday", "Love Is Strange"
Lizette Jonjic - "12 Dares", "Guerrilla"
Thanassis Karathanos - "Larruazala saldu zuen gizona", "Tulpan"
Kim McCraw - "Drunken Birds", "Incendies"
Sev Ohanian - "Korrika", "Bilatu"
Christina Piovesan - "Habia", "Amreeka"
Natalie Qasabian - "Korrika", "Ninari buruz guztia"
Philippe Rousselet - "CODA", "Iturburu kodea"
Sara Silveira - "Osobide onak", "Vazante"
James Stark - "Lapurtutakoen aldeko otoitzak", "Mystery Train"
Riccardo Tozzi – “La Nostra Vita”, “Ez zaitez mugitu”
Shih-Ching Tsou - "Red Rocket", "The Florida Project"
Nadia Turincev - "Iraina," Nagusiaren alaba"
Tim White – “King Richard,” “Ingrid Goes West”
Trevor White - "King Richard", "LBJ"
Teruhisa Yamamoto - "Drive My Car", "Wife of a Spy"
Olena Yershova - "Brighton 4th", "Volcano"
Produkzioaren diseinua
François Audouy - "Ghostbusters: Afterlife", "Ford v Ferrari"
Laura Ballinger Gardner - "The Irishman", "Joker"
Chris Baugh - "Steve Jobs", "Argo"
Ellen Brill - "Being the Ricardos", "Bombshell"
Joanna Bush - "La La Land", "Life of Pi"
Christina Cecili - "Cyrano", "A Quiet Place"
John Coven - "Lehoia erregea", "Logan"
Carol Flaisher - "Wonder Woman 1984", "Miss Sloane"
Sandy Hamilton - "tick, tick... BOOM!", "Joker"
Ellen Lampl - "Spider-Man: No Way Home", "Jurassic World"
Enrico Latella - "Tenet", "Munduko diru guztia"
Steven Lawrence - "Niloko heriotza", "Errauskine"
Melissa Levander - "The Tender Bar", "The High Note"
Drew Petrotta - "The Suicide Squad", "Captain Marvel"
Jean-Vincent Puzos - "Jungle Cruise", "Amour"
Maya Shimoguchi - "Ford v Ferrari", "Men in Black 3"
Film laburrak eta animazio luzeak
Murad Abu Eisheh - "Tala'vision", "Ta Hariri"
Olivier Adam - "Sing 2", "Minions"
Michael Arias - "Harmony", "Tekkonkinkreet"
Evren Boisjoli - "Fauve", "What Remains"
Maria Brendle - "Ala Kachuu - Hartu eta Korrika", "The Stowaway"
Sean Buckelew - "Drone", "Hopkins & Delaney LLP"
Olivier Calvert - "Hazi txarrak", "Animalien portaera"
Enrico Casarosa - "Luca", "La Luna"
Karla Castañeda – “La Noria (The Waterwheel),” “Jacinta”
Hugo Covarrubias – “Bestia”, “Gaua hankaz gora”
KD Dávila - "Mesedez, eutsi", "Larrialdia"
Charlotte De La Gournerie - "Flee", "Terra Incognita"
Luc Desmarchelier - "The Bad Guys", "Open Season"
Anton Dyakov - "Boxballet", "Vivat Mosketeers!"
Brian Falconer - "Saul & I", "Boogaloo and Graham"
Youssef Joe Haidar - "Scoob!", "Amerikar animatua"
Andy Harkness - "Vivo", "Get a Horse!"
Pierre Hébert - "Thunder River", "Gerraren oroitzapenak"
Aneil Karia - "The Long Goodbye", "Work"
Brooke Keesling – “Meatclown,” “Boobie Girl”
Nadine Lüchinger - "Ala Kachuu - Hartu eta Korrika", "Puppenspiel (Txotxongiloen antzezlana)"
Tadeusz Łysiak - "Soinekoa", "Techno"
Joe Mateo - "Blush", "Big Hero 6"
Sharon Maymon - "Azala", "Udako oporrak"
Kathleen McInnis - "Mama", "Downturn"
Yvett Merino - "Encanto", "Wreck-It Ralph"
Alberto Mielgo - "Haizetako garbigailua", "Spider-Man: Into the Spider-Verse"
Les Mills - "Artearen gaiak", "The Canterbury Tales"
Jetzabel Moreno Hernández – “Jarraitzaileak”, “Aranak eta ke berdea”
Dan Ojari - "Robin Robin", "Slow Derek"
Brian Pimental - "Tarzan", "A Goofy Movie"
Mikey Please - "Robin Robin", "The Eagleman Stag"
Erin Ramos - "Encanto", "Frozen II"
Mike Rianda - "Mitchells vs. makinak"
Doug Roland - "Feeling Through", "A Better Way"
Leo Sanchez - "Haizeko garbigailua", "Ilargiaren gainean"
Marc J. Scott - "The Boss Baby: Familia negozioa", "Nola entrenatu zure dragoia: Ezkutuko mundua"
Sarah Smith - "Ron's Gone Wrong", "Arthur Christmas"
Daniel Šuljić - "From Under Which Rock Did They Crawl Out", "The Cake"
Conrad Vernon - "The Addams Family", "Shrek 2"
Pamela Ziegenhagen-Shefland - "Abominable", "The Emperor's New Groove"
Soinua
Douglas Axtell - "True Grit", "Ni naiz Sam"
Nerio Barberis - "Violeta al Fin", "Bilatu mutil-laguna nire emaztearentzat... Mesedez!"
Amanda Beggs - "The Forever Purge", "Finding 'Ohana"
Adrian Bell - "Amaren igandea", "Mamma Mia! Hemen goaz berriro"
Joshua Berger - "King Richard", "Z-ren hiri galdua"
Paul (Gazia) Brincat - "Gizon ikusezina", "Marra gorri mehea"
Tom Yong-Jae Burns - "Spider-Man: Into the Spider-Verse", "Blade Runner 2049"
Benjamin A. Burtt - "Dolittle", "Black Panther"
Simon Chase - "Belfast", "Artemis Fowl"
Brian Chumney - "West Side Story", "The Croods: A New Age"
Richard Flynn - "The Power of the Dog", "Slow West"
Albert Gasser - "Straight Outta Compton", "Dances With Wolves"
Lewis Goldstein - "Altueretan", "Hereditarioa"
Theo Green - "Dune", "Blade Runner 2049"
James Harrison - "No Time to Die", "Captain Phillips"
John Hayes - "Erregearen gizona", "Tom eta Jerry"
Ruth Hernandez - "Estatu Batuak vs. Billie Holiday", "Brooklyn-en onena"
Huang Zheng - "Egun hobeak", "Chongqing Hot Pot"
Thomas Huhn - "Emaztea", "Jainko zuria"
David Husby - "Tomorrowland", "Elf"
Allison Jackson - "Don't Think Twice", "Beasts of the Southern Wild"
Paul Ledford - "One Night in Miami", "Logan"
Leff Lefferts - "Vivo", "Nola entrenatu zure dragoia: Ezkutuko Mundua"
Nancy MacLeod - "The Revenant", "The Hunger Games"
Charles Maynes - "After Earth", "Iwo Jimaren gutunak"
Alan Meyerson - "Dune", "Inception"
Casey Stone - "Frozen", "Tsotsi"
Edward Tise - "Into the Wild", "Full Metal Jacket"
Jana Vance – “Cast Away,” “Saving Private Ryan”
Tara Webb - "The Power of the Dog", "Mortal Kombat"
Waldir Xavier - "Urrutitik", "Geltoki Zentrala"
Denise Yarde - "Belfast", "Dumbo"
Ikusizko efektuak
Ivy Agregan - "Indiako gozoak eta espeziak", "Wakefield"
Geeta Basantani - "Spider-Man: No Way Home", "Vivo"
Aharon Bourland - "Ghostbusters: Afterlife", "Venom"
Ivan Busquets - "Malignant", "The Irishman"
Joe Ceballos - "Skyscraper", "Thor: Ragnarok"
Richard Anthony Clegg - "Intxaur-hauskailua eta lau erreinuak", "Blade Runner 2049"
Mark Curtis - "Sully", "Spectre"
Markus Degen - "The King's Man", "Captain America: The Winter Soldier"
Jack Edjourian - "Top Gun: Maverick", "Tenet"
Eric Enderton - "Shark Tale", "Jurassic Park"
Marcos Fajardo Orellana - "Thor", "Monster House"
Joel Green - "No Time to Die", "The Kid Who Would Be King"
Earl Hibbert - "Furious of the Fate", "Guardians of the Galaxy"
Hayley Hubbard - "The Old Guard", "Dumbo"
Maia Kayser - "Rango", "Pirates of the Caribbean: At World's End"
Garrett Lam – “Limbo,” “Shock Wave 2”
Jake Maymudes - "Dune", "Terminator: Dark Fate"
Catherine Ann Mullan - "Dumbo", "Maleficent"
Charlie Noble - "No Time to Die", "Wonder Woman 1984"
J. Alan Scott - "Finch", "The Lost World: Jurassic Park"
Tefft Smith - "Alice through the Looking Glass", "Tomorrowland"
Alan Travis - "Black Widow", "The Irishman"
Michael Van Eps - "Deepwater Horizon", "Poseidon"
Sean Noel Walker - "Shang-Chi eta hamar eraztunen kondaira", "Alargun beltza"
Vernon Wilbert - "Stiltasuna", "Ni, Robota"
Eric Jay Wong - "Avengers: Age of Ultron", "Lucy"
Kevin Wooley - "Star Wars: Skywalkerren igoera", "Jurassic World"
Wei Zheng - "Mank", "Benjamin Buttonen kasu bitxia"
Idazleen
Zach Baylin - "King Richard"
Henry Bean - "The Believer", "Deep Cover"
Pawo Choyning Dorji* - "Lunana: Yak bat ikasgelan"
Michael Grais - "Cool World", "Poltergeist"
Ted Griffin - "Ocean's Eleven", "Ravenous"
Ryusuke Hamaguchi* - "Drive My Car", "Weel of Fortune and Fantasy"
Jeremy O Harris - "Zola"
Sian Harries Heder* - "CODA", "Tallulah"
Mike Jones - "Luca", "Arima"
Reema Kagti - "Gully Boy", "Gold"
Adele Lim - "Raya eta azken dragoia", "Asiar aberats zoroak"
Craig Mazin - "Identity Thief", "The Hangover Part II"
Margaret Nagle - "With/In", "The Good Lie"
Takamasa Oe – “Drive My Car,” “Beautiful Method”
Alex Ross Perry - "Her Smell", "Listen Up Philip"
Adam Rifkin - "Giuseppe Makes a Movie", "Small Soldiers"
Jordan Roberts - "Big Hero 6", "3, 2, 1... Frankie Go Boom"
Katie Silberman - "Booksmart", "Ez al da erromantikoa"
Randi Mayem Singer - "Tooth Fairy", "Mrs. Zalantzaren sua”
Jon Spaihts - "Dune", "Doctor Strange"
Małgorzata Szumowska - "Never Gonna Snow Again", "Elles"
Mark A. Victor - "Cool World", "Poltergeist"
Kideak orokorrean
Keith Adams
Josiah Akinyele
Richard Berger
Andrew Birch
Andrew Cannava
George Drakoulias
Andrew Dunlap
Erin Dusseault
James Farrell
Valerie Flueger Veras
Andy Fowler
Glenn Kiser
Anne Lai
Susan Lazaro
Joe Machota
Leonard Maltin
Deborah McIntosh
Julia Michels
Daniel Rabinow
Ilda Santiago
Danie Streisand
Matt Sullivan
Anne Lajla Utsi
Matt Vioral
Michael Zink
Iturria: https://www.forbes.com/sites/veronicavillafane/2022/06/28/actors-ariana-debose-anya-taylor-joy-marco-rodriguez-among-latino-2022-academy-invitees/